dom zeroenergetyczny

Co to jest dom zeroenergetyczny? Czy budowa takiego domu to dobry pomysł?

Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania skłaniają coraz więcej osób do zainwestowania w dom zeroenergetyczny. Takie budynki nie są jednak chwilową modą, to przyszłość budownictwa.

Surowe przepisy budowlane wymagają stosowania ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, które będą wiązać się nie tylko z niższymi lub żadnymi kosztami za media, lecz także będą przyjaźniejsze i neutralne dla środowiska naturalnego. Co to jest dom zeroenergetyczny? Czy warto się na niego zdecydować? Ile kosztuje dom zeroenergetyczny? Sprawdźmy!

Co to jest dom zeroenergetyczny?

Wiele mówi się o tym, że coraz więcej osób już w niedalekiej przyszłości będzie decydować się wyłącznie na dom zeroenergetyczny (dom zeroemisyjny). Co to jest za typ budynku? Zeroenergetyczny dom charakteryzuje się tym, że nie zużywa tzw. energii pierwotnej. Nie jest on zasilany energią z konwencjonalnych źródeł. Skąd więc mieszkańcy takiego budynku mają prąd i jak dogrzewają się zimą? Otóż domy te wyposażone są w systemy energii odnawialnej (OZE). Mowa tutaj m.in. o: pompach ciepła, turbinach wiatrowych, biomasie czy fotowoltaice. Domy zeroenergetyczne cechują się tym, że bilans wyprodukowanej i zużytej energii w ich przypadku wynosi zero. Jest to więc budynek samowystarczalny pod względem energetycznym i grzewczym. Odznacza się brakiem występowania rachunków za energię oraz jest znakomicie ocieplony i uszczelniony. Do tego domy te nie przyczyniają się do wzrostu ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Dzięki temu są ekologiczne i energooszczędne.

Domy zeroenergetyczne, autonomiczne i pasywne – czym się różnią?  

Dom pasywny a zeroenergetyczny i autonomiczny – jakie są różnice pomiędzy tymi typami budynków? Dom zeroenergetyczny omówiliśmy już wcześniej. Przejdźmy teraz do domu autonomicznego. Jest to budynek całkowicie samodzielny. Korzysta on z odnawialnych źródeł energii, jest odpowiednio uszczelniony i docieplony. Ponadto tak jak w przypadku domu zeroenergetycznego jest samowystarczalny pod względem energetycznym i grzewczym, a także wodno-kanalizacyjnym. Taki budynek może poszczycić się autonomicznością odnośnie do dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Jeśli chodzi natomiast o dom pasywny, w jego przypadku występują rachunki za energię elektryczną, jednak są one bardzo niskie. Rocznie taki budynek zużywa zaledwie ok. 15 kWh/m2. W budownictwie pasywnym również stawia się na znakomite uszczelnienie i ocieplenie, a do tego wykorzystuje się ekologiczne źródła energii. Taki dom nie jest jednak samowystarczalny ani pod względem energetycznym, ani grzewczym, ani tym bardziej wodno-kanalizacyjnym.

Projekt domu zeroenergetycznego

Jak zbudować dom zeroenergetyczny? Od czego rozpoczyna się budowa domów zeroenergetycznych? Niezależnie od tego, czy chcemy wybudować dom zeroenergetyczny 70 m2, czy też mniejszy bądź większy budynek, niezbędny jest nam odpowiedni projekt. Czym powinien charakteryzować się plan na dom zeroenergetyczny? Projekt powinien uwzględniać materiały cechujące się najwyższym poziomem izolacji termicznej, aby zapobiegać ulatnianiu się ciepła. Istotna jest także bezwładność termiczna materiału, odpowiadająca za dłuższy czas oddawania ciepła przez ściany.

Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób murowania ścian domu zeroenergetycznego. Standardową zaprawę powinno się zastąpić cienkowarstwową, która zredukuje ilość wilgoci technologicznej, a także ograniczy powstawanie mostków termicznych. W projekcie domu zeroenergetycznego istotne są również okna i drzwi o wysokich parametrach termicznych, a także bezbłędny sposób ich montażu.

Bryła domu zeroenergetycznego i jego usytuowanie

Aby ograniczyć powstawanie mostków termicznych i zapewnić najwyższy stopień szczelności, najlepiej zdecydować się na zwarte i proste bryły bez dodatkowych lukarn, wykuszy czy balkonów. Jeśli zależy nam jednak na tym elemencie konstrukcyjnym, należy postawić na balkony dostawne o konstrukcji samonośnej. W domu zeroenergetycznym zaleca się ponadto stosowanie dachów dwuspadowych, których kąt nachylenia to ok. 30–45°.

Dom zeroenergetyczny musi być odpowiednio usytuowany na działce względem stron świata, aby jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Warto w tym przypadku uwzględnić ekspozycję okien na stronę południową lub południowo-zachodnią. Po stronie północnej natomiast należy zredukować liczbę przeszkleń i zaplanować w niej pomieszczenia gospodarcze. Dom powinien być także osłonięty przed działaniem wiatru, np. poprzez zasadzone krzewy. Najlepsze warunki zapewniają działki ulokowane na południowych zboczach.

Zastosowanie systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii

Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o projekt domu zeroenergetycznego, jest zawarcie w nim systemów OZE takich jak: panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy pompa ciepła. Oprócz tego ważne są także odpowiednie wyliczenia dotyczące wydajności tych systemów.

Dom zeroenergetyczny prefabrykowany, czyli dom modułowy

Dom zeroenergetyczny prefabrykowany zwany jest również domem modułowym. Jest to budynek, który powstaje z prefabrykatów (modułów), czyli półproduktów. Tak nazywa się elementy budowlane, np. stropy, ściany z wmontowanymi oknami i drzwiami czy elewacją. Tworzenie domu prefabrykowanego nie odbywa się na placu budowy, lecz w hali produkcyjnej. Dopiero gotowe już części przywozi się na daną działkę i tam łączy ze sobą. Tak powstała konstrukcja nie różni się zbytnio od klasycznego domu. Może pełnić funkcję domu rodzinnego, całorocznego bądź letniskowego. To o wiele tańsza i szybsza opcja. Zeroenergetyczny dom z elementów prefabrykowanych powstaje w zaledwie kilkanaście tygodni. Ile kosztuje zeroenergetyczny dom z elementów prefabrykowanych? Cena takiego budynku zależy od konkretnego projektu oraz użytych materiałów. Średnio jest to ok. 3000 zł/m2.

Domy prefabrykowane najczęściej wyposaża się w różnorodne systemy korzystające z OZE lub kompletny zestaw takich rozwiązań, w których skład wchodzą m.in.: pompa ciepła i instalacja PV, czyli panele fotowoltaiczne. Dzięki temu takie budynki są pod wieloma względami samowystarczalne. Z racji tego można je bez problemu postawić na terenach, w których standardowy dom nie miałby racji bytu.

Zalety i wady domu zeroenergetycznego

Dom zeroenergetyczny wydaje się znakomitym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie zaoszczędzić na rachunkach za media, nie jest mu obojętny los naszej planety, a do tego chce być samowystarczalny. Jakie są zalety i wady budownictwa zeroenergetycznego? Przekonajmy się!

Zalety domu zeroenergetycznego

Jeśli chodzi o zalety domu zeroenergetycznego, głównym z jego atutów jest brak kosztów za prąd, ciepłą wodę, klimatyzację czy ogrzewanie. Energia potrzebna do działania mediów produkowana jest przez systemy OZE i pokrywa w 100% zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. Drugą zaletą jest brak emisji dwutlenku węgla, który negatywnie wpływa na atmosferę. Ponadto dom zeroemisyjny nie generuje innych zanieczyszczeń, pyłów i dymów. Dzięki temu wokół budynku, a także w jego wnętrzu, możemy cieszyć się czystym i świeżym powietrzem. Wiele osób ceni również budynki zeroenergetyczne za ich bezobsługowość. Zarządzanie energią odbywa się poprzez aplikację w smartfonie lub system komputerowy. Nie trzeba martwić się gromadzeniem opału czy dokładaniem drewna do pieca. Posiadacze domów zeroenergetycznych są ponadto niezależni od wzrostów cen energii czy surowców opałowych. Do tego mogą cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym i wilgotnością w budynku.

Wady domu zeroenergetycznego

Dom zeroenergetyczny obarczony jest również kilkoma wadami. Dotyczą one nie tyle samego użytkowania budynku, ile jego wykonania. Niestety na rynku wciąż dostępnych jest niewielu fachowców, którzy potrafią stworzyć w pełni funkcjonalne połączenie różnorodnych instalacji OZE – tak aby idealnie ze sobą współpracowały. Co więcej, tematyka OZE nie jest dobrze znana dużej liczbie projektantów i architektów. Nie są oni często w stanie wpleść energooszczędne rozwiązania do swoich projektów. Ostatnią wadą takich domów jest ich koszt. Osoby, które decydują się na dom zeroenergetyczny, muszą przygotować się na wyższe ceny w porównaniu z inwestycją w standardowy dom. Kwestię: dom zeroenergetycznya koszt budowy poruszymy dokładniej nieco później.

Jak magazynować energię w domu zeroenergetycznym?

Koncepcja domów zeroenergetycznych obejmuje wytwarzanie energii, a także jej magazynowanie. Jak jednak można ją przechowywać? Zadanie to nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, można skorzystać z opcji, jaką są akumulatory (magazyny energii). Urządzenia te mogą gromadzić określoną ilość energii o danych parametrach. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne i nie zawsze się sprawdza, ponieważ nawet duże pojemności mogą okazać się niewystarczające.

Dlatego, niezależnie od tego, czy posiada się mały dom zeroenergetyczny czy też duży, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z opcji „magazynowania” energii w sieci elektrycznej. Co to oznacza? System on-grid zakłada, że prosument oddaje wyprodukowaną energię do zakładu energetycznego, a należne mu pieniądze, gromadzone są na jego „koncie” – depozycie prosumenckim. Dzięki temu nie trzeba inwestować w drogie akumulatory i przejmować się tym, co zrobić z nadwyżkami. Co więcej, energia może być także magazynowana w specjalnych systemach podziemnych, elementach instalacji solarnej biegnącej pod ziemią czy odwiertach geologicznych. W tym przypadku grunt staje się akumulatorem ciepła.    

Jaki jest koszt budowy domu zeroenergetycznego?

Dom zeroenergetyczny a koszt jego budowy? Jak wygląda ta kwestia i na jakie wydatki powinniśmy się przygotować? Jeśli chodzi o dom zeroenergetyczny, cena jego wykonania może być droższa nawet o ok. 90 tys. w porównaniu ze standardowym domem. Wyższe koszty zauważa się już w przypadku odpowiedniej izolacji takiego budynku. Należy wybrać materiały ociepleniowe najwyższej jakości oraz okna i drzwi, które zapewnią pełną szczelność i izolacyjność. Największą różnicę w cenie pomiędzy domem zwykłym a ekologicznym powodują zakup i montaż systemów wykorzystujących OZE. Biorąc pod uwagę rekuperację, w którą wyposaży się zeroenergetyczny dom, cena takiego systemu będzie wynosiła ok. 30 tys. zł. Kolejnym rozwiązaniem jest fotowoltaika, której koszt to również mniej więcej 30 tys. zł. W domu zeroenergetycznym warto zamieścić również pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe, które w przypadku powierzchni ok. 100 m/m2 wiążą się z kosztami na poziomie mniej więcej 50 tys. zł.

Warto mieć na uwagę fakt, że ceny te mogą się różnić w zależności od wykorzystanych materiałów, cen obowiązujących w danym obszarze Polski, a także powierzchni domu. Dom zeroenergetyczny parterowy może być np. o wiele tańszy od rozległego, wielopiętrowego budynku. Ponadto ceny systemów OZE również są zróżnicowane. Zależą one od danych producentów i firm, które zajmują się ich montażem.

Czy warto wybudować dom zeroenergetyczny?

Czy warto zdecydować się na dom zeroenergetyczny? Opinie o budynkach tego typu są niezwykle pozytywne. Najnowsze wytyczne prawa budowlanego nakazują wykorzystywanie coraz większej liczby ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Warto więc pójść o krok dalej i zdecydować się na samowystarczalny dom i stać się niezależnym od wzrostu cen energii elektrycznej oraz surowców takich jak węgiel.

Początkowo przedsięwzięcie wybudowania domu zeroenergetycznego może być dość wymagające. Wiąże się ono ze znalezieniem odpowiedniego projektu oraz fachowców z różnych dziedzin, którzy będą w stanie połączyć we współpracującą całość systemy OZE, a także zastosować odpowiednią izolację i uszczelnienia. Odstraszające mogą być także koszty takiej inwestycji, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost cen zwykłych materiałów budowlanych. Warto jednak patrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę fakt, że chociaż na początku zainwestujemy sporo, już w ciągu kilku bądź kilkunastu lat koszty się zwrócą. Odejmując wysokie rachunki za prąd oraz materiał opałowy, możemy bardzo dużo zaoszczędzić. Do tego dom zeroenergetyczny jest niemal bezobsługowy, gwarantuje czyste powietrze w środku i na zewnątrz budynku, a także jest ekologiczny.

Zobacz pozostałe wpisy na blogu

Wraz ze wzrostem popularności paneli fotowoltaicznych na rynku zaczęły pojawiać się ich kolejne rodzaje. Wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się obecnie takie technologie jak: PERC, N-Type i HJT.

Już 2 lipca 2024 r. w Polsce pojawi się nowy rodzaj kategorii prosumenta, zwanego wirtualnym. To nowoczesne, a zarazem innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie rynku energii słonecznej, która niesie za sobą niespotykane dotąd możliwości korzystania z fotowoltaiki.

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, zwany falownikiem. To dzięki obecności tego urządzenia, wyprodukowana przez panele PV energia, może być odpowiednio zmodyfikowana i następnie wykorzystywana w gospodarstwach domowych.

Żyj pod prąd z Revolt Energy!

Żyj pod prąd z Revolt Energy!

Nie wiesz od
czego zacząć?

Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.