Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych. Jak robić to bezpiecznie?

Opinie na temat konieczności czyszczenia instalacji fotowoltaicznych są podzielone. Podpowiadamy, jak to robić właściwie i bezpiecznie.

Analiza „Long-term behavior of PV systems”, autorstwa prof. dr. H. Häberlein i Ch. Renken z Berner Fachhochschule, Hochschule für Technik und Architektur w Burgdorf w Szwajcarii, jasno wskazuje, że im mniejszy kąt nachylenia modułów, tym większa jest ich podatność na osadzanie się zanieczyszczeń.

Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych - jak to robić?

Prócz pytania o to jak czyścić panele słoneczne równie często pada pytanie, dlaczego instalacje trzeba poddawać umiejętnej konserwacji. Funkcjonowaniu i sprawności modułów zagrażają różnorakie zanieczyszczenia od pyłów zawieszonych po ptasie odchody. Ich obecność na powierzchni instalacji w skrajnych przypadkach może ograniczać produkcję prądu nawet o 20%. Brud i kurz muszą więc być sukcesywnie usuwane, ale trzeba to robić umiejętnie.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Najlepiej zrobić to rękoma pracowników wyspecjalizowanej w tym firmy. Jednak są sytuacje, w których prosument może próbować podjąć się czyszczenia instalacji samodzielnie.

Zanim zdecyduje się czy czyszczenie elektrowni słonecznej będzie wykonywane przez profesjonalną firmę, czy jednak właściciel zrobi to samemu, warto dokładnie dowiedzieć się jak, kiedy i przy pomocy jakiego sprzętu można czyścić i przeprowadzać bezpieczną konserwację instalacji fotowoltaicznej.

Metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych

W konserwacji paneli fotowoltaicznych największą popularnością cieszą się dwa systemy:

  • jonowo-kationowy, który pozwala oczyścić panele PV w 99,9 %; instalacja jest czyszczona wodą filtrowaną za pomocą żywicy ze złożem mieszanym,
  • odwróconej osmozy, którego skuteczność waha się między 95-98% w zależności od ilości etapów filtrowania; woda jest demineralizowana za pomocą tzw. filtru membranowego,
  • dostępne są również systemy prętowe (modułowe lub teleskopowe / węglowe lub aluminiowe),
  • systemy robotów przeznaczone jedynie dla dużych przestrzeni dachów płaskich.

Elektrownie przydomowe czyści się najczęściej jedynie ręcznie przy użyciu wody i ewentualnie delikatnych detergentów oraz odpowiednich tzn. specjalnie dostosowanych do tego celu narzędzi. Niewłaściwa konserwacja to w najgorszym razie sposób na uszkodzenie całej przydomowej elektrowni, a w najbardziej optymistycznej wersji droga do utraty gwarancji danej przez producenta.

Częstotliwość mycia paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno się przeprowadzać nie częściej niż dwa razy do roku i to w przypadku zaistnienia silnych zabrudzeń skutkujących spadkiem uzyskiwanej mocy. Szybko i sprawnie należy też usuwać miejscowe zabrudzenia ptasim guano, ma bowiem ono silne właściwości żrące i może łatwo i trwale niszczyć powłokę modułów fotowoltaicznych. Opinie co do pory roku optymalnej dla podejmowania czynności pielęgnacyjnych wokół instalacji PV są podzielone. Na pewno najlepsza pod tym względem jest jesień. Wybierając ten okres nie tylko zapobiega się zaleganiu na panelach gnijących liści, ale zapewnia się również maksymalizację zimowych uzysków z czystych paneli słonecznych. A jeśli o zimie mowa… nie zaleca się usuwania śniegu z instalacji PV. Po pierwsze nie zalega on tam zbyt długo, pokonany przez siły grawitacji na dachach skośnych i panelach ustawionych pod odpowiednim kątem. Po drugie słońce zimowe roztapia śnieg bardzo skutecznie i dociera do tafli modułów.

Środki i narzędzia do mycia paneli fotowoltaicznych

Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym środkiem jest destylowana, demineralizowana woda, która nie pozostawia smug na hartowanym szkle, nie grozi pozostawieniem na nim osadów kamienia. Narzędzia, którymi można się bez obaw posługiwać to jedynie szczotki z miękkim włosiem minimalizujące ryzyko utrudniających późniejszą eksploatację fotowoltaiki rys i uszkodzeń. Wiele firm czyszczących panele decyduje się na używanie wyłącznie bardzo lekkich i wytrzymałych kijów przepływowych, wykonanych z włókien karbonowych. Ich specjalna izolacja, wytrzymująca napięcia nawet do 1500 V, niweluje ryzyko porażenia prądem.

Jak przebiega mycie paneli fotowoltaicznych?

Osoby, które wykonują usługę czyszczenia paneli słonecznych muszą mieć dostępu do paneli z ziemi pod odpowiednim kątem, w odległości nie większej niż 18 metrów w linii prostej. Powierzchnia modułów jest delikatnie polewana wodę destylowaną, demineralizowaną, a potem czyszczona szczotkami z miękkim karbonowym lub nylonowym włosiem. Użycie szczotki nie powinno być zbyt intensywne, jednak jest koniczne szczególnie w przypadku trudnych do usunięcia punktowych zabrudzeń, takich jak ptasie odchody czy zalegające, gnijące liście. Poza tym (…) brud osadza się nie tylko na szkle będącym czołową powierzchnią modułu, ale także w szczelinach i zagłębieniach w ramach paneli. – Tworzy się warstwa brudu, a to może oznaczać, że wilgoć dostanie się do modułu. – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr inż. Stanisław Pietruszko.

Mycie paneli a bezpieczeństwo

Podczas mycia instalacji fotowoltaicznej zawsze należy pamiętać, że ma się do czynienia z systemem, które na co dzień znajduje się pod napięciem. Instalacja w trakcie trwania czyszczenia powinna zostać bezwzględnie odłączona od sieci energetycznej. Jednak jak już wyżej wspomniano wszystkie narzędzia myjące powinny zostać wcześniej odpowiednio zaizolowane by chronić przed przypadkowym porażeniem prądem. Mycie najbezpieczniej jest przeprowadzać z poziomu gruntu. Osoby, które z jakiś względów wchodziłyby na dach muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie (uprząż, lina asekuracyjna) i mieć uprawnienia do pracy na wysokościach.

Czego unikać przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych?

Przy myciu modułów fotowoltaicznych bezwzględnie należy unikać wysokiego ciśnienia wody i co za tym idzie różnego rodzaju myjek ciśnieniowych, wody z kranu pozostawiającej osad i ostrej operacji słonecznej. Panele powinny być myte wczesnym rankiem lub wieczorem. Zbyt szybko wysychający panel może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Konserwacja modułów elektrowni słonecznej to nie tylko ich mycie czy punktowe czyszczenie. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być regularnie kontrolowana pod kątem bezpieczeństwa jej użytkowania przynajmniej raz na 5 lat. Co powinien obejmować taki przegląd? Wizualne sprawdzenie modułów, okablowania, falownika – czy nie są uszkodzone, poluzowane. Ponadto sprawdzenie zabezpieczenia stało- i zmiennoprądowego. Przegląd powinien obejmować także przeprowadzenie pomiarów kontrolnych i sprawdzenie tras AC i DC.

Zobacz pozostałe wpisy na blogu

Rynek pomp ciepła rośnie równie dynamicznie, jak rynek instalacji fotowoltaicznych. Według danych z PORT PC, w ubiegłym roku cały rynek pomp ciepła był o ponad 50 proc. większy niż w 2019 r.

To nie jest mityczny drogi problem prosumenta. Poniższy artykuł wyjaśni na czym polega recykling fotowoltaiki i odpowie na najczęściej stawiane pytania.

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele fotowoltaiczne. Poniższy artykuł skupi się na roli i sposobie doboru właściwego falownika.

Żyj pod prąd z Revolt Energy!

Żyj pod prąd z Revolt Energy!

Nie wiesz od
czego zacząć?